Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe od pokazu musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza pod dyrekcją ppłk. dr. hab. Stanisława Strączka. To wyjątkowe widowisko zostało nagrodzone gromkimi owacjami przez licznie zgromadzoną na łąckim Rynku publiczność.

Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza ma 60-letnią tradycję, choć nawiązuje do swojej poprzedniczki - orkiestry działającej w okresie międzywojennym przy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. W swoim bogatym repertuarze posiada utwory ze wszystkich gatunków muzycznych, zaś w trakcie widowiskowej musztry paradnej wykorzystuje instrumenty ludowe takie jak trombity czy też dzwonki pasterskie.

Popołudniowe uroczystości jubileuszowe na Górze Zyndrama w Maszkowicach rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w oprawie muzycznej przygotowanej przez dzieci i młodzież z Maszkowic pod opieką p. Piotra Matusiewicza. W swojej homilii ks. Szymon Pietryka nawiązał do znaczenia Chrztu Polski w historii naszego kraju oraz do roli chrześcijańskich korzeni w naszej kulturze. Nie mogło zabraknąć poświęcenia bukietów i wianków z kwiatów, owoców i ziół z okazji uroczystości Matki Bożej Zielnej.

Po Mszy Św. nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy wmurowanej w obelisk na Górze Zyndrama upamiętniającej 1050-lecie Chrztu Polski. Dokonali tego Przewodnicząca Rady Gminy Łącko Bernadetta Wąchała-Gawełek, radna Maszkowic Elżbieta Majerska, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, radny Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec i sołtys wsi Jacek Ząbek. Poświęcenia jej dokonał ks. prałat Józef Trzópek.

Następnie piękny montaż słowno-muzyczny związany z historią naszej Ojczyzny zaprezentowały dzieci ze SP w Maszkowicach przygotowane przez p. Teresę Matusiewicz-Łazarz.

Na zakończenie wiązankę starodawnych pieśni łąckich zaprezentowała Grupa Artystyczna Kiyrpecki działająca przy Gminny Ośrodku Kultury w Łącku pod kierunkiem p. Anety Wolańskiej.

Potem nadszedł już tylko czas na wspólne biesiadowanie przy smakołykach przygotowanych przez społeczność wsi Maszkowice.

Przy okazji można było również obejrzeć teren niedalekich wykopalisk archeologicznych i posłuchać opowieści na ten temat, które przekazywał prowadzący wykopaliska p.dr. Marcin Przybyła oraz studenci.

Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Łącko, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku oraz mieszkańcy Maszkowic.