Za nami Święto Owocobrania 2023!

Pomimo początkowo deszczowej aury, tegoroczne Święto Owocobrania można zaliczyć do udanych. Po Mszy Świętej pogoda stała się łaskawa i pozwoliła na przeprowadzenie uroczystych obchodów bez konieczności rozkładania parasoli. Parada traktorów poprowadziła gości na Amfiteatr na Jeżowej, a przygrywała im Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, która w towarzystwie pięknie ubranych zespołów regionalnych tworzyła kolorowy i rozśpiewany korowód.
Namiejscu, zgromadzonych przywitała Bernadetta Wąchała-Gawełek - Przewodnicząca Rady Gminy Łącko, a zarazem Prowadząca wydarzenie. Oficjalnego otwarcia Święta dokonał Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, który przywitał zgromadzonych gości oraz z tego miejsca zaprosił przybyłych do odwiedzenia stoisk sołeckich, które na tę okoliczność przygotowały przepyszne potrawy i smakołyki, prezentując tym samym swoje tradycje i zwyczaje.
Wójt zaprosił do zabrania głosu przybyłych na uroczystość parlamentarzystów. Jako pierwszy przemawiał Wiceminister Finansów Sebastian Skuza, po nim głos zabrali Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk oraz Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Następnie przemawiali przybyli na obchody posłowie: Urszula Nowogórska, Patryk Wicher, Jan Duda i senator Wiktor Durlak.
Kolejno przemowę wygłosił Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, a po nim Dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł. Następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Gminy Łukowica Klaudia Janik-Wojtanowska. W późniejszej części uroczystości głos zabrali również kolejni posłowie, którzy dotarli na Owocobranie, a byli to Poseł Anna Paluch i Wiceminister Klimatu i Środowiska Edward Siarka.
Po przemowach oficjeli rozpoczęła się część artystyczna, podczas której wystąpiły Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto i lokalne zespoły regionalne takie jak Jazowiaczek i Górale Łąccy oraz grupa taneczna Klubu Senior+ z Łącka, a także gościnnie zaproszone zespoły: Małolipnicka Rodzina Kiplinga, Dolina Słomki i Małe Piwnicoki.
Po występach rozpoczął się Turniej Sołectw, któremu towarzyszył ogrom emocji i dobrej zabawy. Po przeprowadzeniu konkurencji takich jak rzut beretem sołtysa na odległość, skoki na skakance, hokej z jabłkiem wyścig na skrzynkach, ujeżdżanie byka czy przenoszenie worka ze zbożem na czas najlepsza okazała się drużyna reprezentująca sołectwo Zarzecze, na drugim miejscu uplasowało się sołectwo z Zagorzyn, a na podium miejsca im dotrzymał zespół z sołectwa Czarny Potok. IV miejsce zajęły ex aequo sołectwa Brzyna i Czerniec, a VI miejsce reprezentacja sołectwa Obidza. W turnieju brały udział również zespoły z Woli Kosnowej, Zabrzeży, Szczereża, Łącka, Kadczy, Maszkowic i Jazowska. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody pieniężne oraz podziękowania za udział.