Z wizytą w Szob na Węgrzech

W dniach 24-25 czerwca grupa samorządowców oraz Zespół Regionalny „Górale Łąccy” gościli z wizytą u zaprzyjaźnionej gminy Szob na Węgrzech. W tym urokliwym miasteczku położonym nad brzegiem Dunaju odbywały się Dni Świętego Władysława - będące lokalnym świętem. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Istvan Szöke – burmistrz gminy Szob oraz Stanisław Piksa – Sekretarz Gminy Łącko. Na znak przyjaźni pofrunęły w niebo gołębie. Stanisław Piksa – Sekretarz Gminy Łącko w krótkim wystąpieniu podziękował Węgrom za wieloletnią współpracę z naszą gminą, wspominając jednocześnie historyczne korzenie przyjaźni polsko-węgierskiej.

Górale Łąccy zaprezentowali się w barwnym korowodzie, który zakończył się na placu przykościelnym krótką prezentacją, a następnego dnia wystąpili na plenerowej scenie nad brzegiem Dunaju. Żywiołowy występ Górali Łąckich został przyjęty niezwykle gorąco, a gromkie owacje długo nie pozwoliły im zejść ze sceny.

Uroczysta kolacja na zakończenie pobytu była czasem do podziękowania za gościnę i okazane serce. Co więcej, okazało się, że kapela Górali Łąckich równie dobrze czuje się tak w polskim jak i węgierskim repertuarze, więc wspólnym śpiewom nie było końca, a u Węgrów – szczególnie polskiego pochodzenia – dostrzec można było łzy wzruszenia. To wspólne świętowanie na pewno pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników.   

Podziel się: