Uroczysta Sesja Rady Gminy Łącko z okazji 35-lecia Odrodzenia Samorządu Terytorialnego w Polsce

W dniu 30 czerwca 2025 r. w Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy Łącko, poświęcona obchodom 35-lecia odrodzenia Samorządu Terytorialnego w Polsce. Była to wyjątkowa okazja do uczczenia trzech i pół dekady lokalnej demokracji oraz wyrażenia wdzięczności osobom, które przez lata przyczyniały się do rozwoju naszej wspólnoty samorządowej.

Obrady otwarła Przewodnicząca Rady Gminy Łącko Elżbieta Majerska, która przywitała przybyłych gości i minutą ciszy upamiętniła osoby związane z samorządem gminy w ciągu ostatnich 35 lat, a których nie ma już z nami.

Następnie Wójt Jan Dziedzina podziękował przybyłym za pracę na rzecz Gminy Łącko i wspomniał niektóre z wydarzeń, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich 35 lat. W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie samorządu jako fundamentu demokracji lokalnej i zwróciła uwagę na ogrom pracy, jaką przez lata włożyły osoby pełniące funkcje publiczne w naszej gminie. Szczególne słowa uznania skierowane zostały do tych, którzy z poświęceniem i zaangażowaniem działali na rzecz lokalnej społeczności – niejednokrotnie w trudnych czasach transformacji ustrojowej i gospodarczej.

Kolejno wręczono podziękowania oraz pamiątkowe statuetki byłym i obecnym wójtom gminy, ich zastępcom, sekretarzom i skarbnikom, radnym gminy wszystkich kadencji, sołtysom miejscowości wchodzących w skład gminy, a także radnym powiatowym i wojewódzkim wywodzącym się z naszego terenu, którzy przez lata współpracowali z naszą gminą. Wręczania dokonywał Wójt Jan Dziedzina, Przewodnicząca Rady Gminy Elżbieta Majerska oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Łącko Tadeusz Kurzeja i Jan Mrówka.

Po wręczeniu statuetek głos zabrali Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń oraz Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Jan Duda, którzy wracali wspomnieniami do lat, w których odradzał się samorząd Gminy Łącko oraz dziękowali obecnym i poprzednim władzom gminy za współpracę.

Głos zabrali również Jan Golonka i Zbigniew Czepelak, którzy od początku odrodzonego samorządu byli związani z działalnością na rzecz Gminy Łącko i nie tylko, a także Bernadetta Wąchała-Gawełek, radna z wieloletnim stażem, która w poprzednich kadencjach pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Gminy Łącko.

Po oficjalnej części sesji miała miejsce część artystyczna, która stała się okazją do wspólnego świętowania. Na scenie wystąpili utalentowani artyści z Małopolskiej Akademii Talentów, prezentując program muzyczny, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Po części artystycznej zgromadzeni udali się na poczęstunek.

Uroczystość była nie tylko okazją do wspomnień i podsumowań, ale także do spojrzenia w przyszłość – z nadzieją na dalszy rozwój samorządu terytorialnego i kontynuowanie tradycji budowania silnych, aktywnych i odpowiedzialnych wspólnot lokalnych.