Święto Owocobrania 2011

W dniach 10-11 września br. odbyło się w Łącku kolejne Święto Owocobrania, nad którym honorowy patronat objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

owocobranieW ramach Święta Owocobrania nastąpiło podpisanie umowy o współpracy i partnerstwie z austriacką Gminą Puch bei Weiz, przeprowadzenie międzynarodowej konferencji sadowniczej oraz organizacja kulturalno-artystycznego bloku regionalnego.

Niedzielne obchody uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w kościele parafialnym w Łącku. Następnie barwny korowód uczestników i zespołów regionalnych przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Łącka i Ochotnicy Dolnej przemaszerował do Rynku. Oficjalnego otwarcia Święta Owocobrania dokonał mgr inż. Janusz Klag Wójt Gminy Łącko, który podziękował za przybycie mieszkańcom i zaproszonym gościom. Swoją obecnością obchody tegorocznego Święta uświetniły delegacje z gmin partnerskich Puch bei Weiz w  Austrii (Gerlinde Schneider – Burmistrz Gminy), Petrovany (Jan Lenko – Starosta) i Nova Lubovna (Stanislav Turlik  – Starosta) na Słowacji oraz Pani Anna Paluch – Posłanka RP, Pan Andrzej Czerwiński – Poseł RP, Pan Bronisław Dutka – Poseł RP, Pan Wiesław Janczyk – Poseł RP, Pan Arkadiusz Mularczyk – Poseł RP, Pan Tadeusz Patalita – Poseł RP, Pan Józef Lassota i Pani Barbara Dziwisz – Radni Województwa Małopolskiego, Pan Marek Kwiatkowski – Dyrektor MODR w Karniowicach, Pan Jan Golonka – Starosta Nowosądecki, Jan Dziedzina – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego. Ponadto została odczytana nota od Pana Stanisława Koguta – Senatora RP.
   
W ramach prezentacji regionalnych odbył się koncert Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka, Orkiestry OSP z Ochotnicy Dolnej oraz występy zespołów: Górale Łąccy, Petrovianczan z Petrovan na Słowacji, Tańczące Kumoszki z Paszkówki i Wolbromiacy.

W trakcie części artystycznej odbyła się ocena stoisk poszczególnych sołectw oraz wybór najlepszego placka ze śliwkami.     

W piękne niedzielne popołudnie łącki Rynek mienił się wszystkimi kolorami, zaś ponad nim unosiły się zapachy przysmaków kuchni regionalnej, przepysznych owoców i konfitur, a przede wszystkim tradycyjnych nalewek ziołowo-owocowych, w tym słynnej śliwowicy. Stało się to za przyczyną profesjonalnie zorganizowanych licznych stoisk tak twórców ludowych, jak i również kuchni regionalnych przygotowanych przez 10 sołectw Gminy Łącko oraz Lokalne Grupy Działania w ramach wspólnie realizowanego projektu „Targi Produktu Lokalnego – Smak na Produkt”.

O godz. 15.00 nadszedł czas na Turniej Wsi, w którym 11 sołectw walczyło o tytuł najlepszego. Rywalizacja była niezwykle emocjonująca, a konkurencje urozmaicone. Po podsumowaniu wszystkich konkursów (stoisko, placek ze śliwkami i Turniej Wsi) – I miejsce zdobyło sołectwo Zagorzyn (105 pkt), wyprzedzając o jeden punkt Zabrzeż, zaś na III miejscu uplasowała się Wola Piskulina. Sołectwa te otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Janusza Klaga Wójta Gminy Łącko w wysokości odpowiednio 5000 zł, 3000 zł i 2000 zł z przeznaczeniem na remonty dróg na terenie swoich wsi. Dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy ufundowane przez GOK w Łącku.

W programie estradowym wystąpił Kabaret Czesuaf oraz Kabaretowa Grupa Biesiadna. Potem nadszedł czas na zabawę taneczną. Znane i lubiane piosenki poderwały publiczność do tańca.

Piękna pogoda i bogaty program artystyczny sprawiły, że w obchodach tegorocznej imprezy wzięło udział wiele osób, mieszkańców gminy i nie tylko.