Spotkanie poświęcone problematyce romskiej w Gminie Łącko

W poniedziałek 21 listopada w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie poświęcone problematyce romskiej w Gminie Łącko. Grono parlamentarzystów reprezentowali: Andrzej Czerwiński, Jan Duda i Arkadiusz Mularczyk. Wśród przybyłych nie zabrakło przedstawicieli policji na czele z Zastępcą Komendanta Miejskiego Policji w Nowym Sączu- mł. insp. Jerzym Polczykiem oraz reprezentantów Starostwa Powiatowego w osobie Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Nowym Sączu- Jana Opiło, a także Kierownika Delegatury WIOŚ w Nowym Sączu- Jadwigi Pach, Dyrektora Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łącku- Barbary Stolarskiej, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Maszkowicach- Antoniego Łazarza, radnych Gminy Łącko, radnego powiatowego- Romana Potońca oraz sołtysów i mieszkańców Jazowska i Maszkowic. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Przewodnicząca Komisji Sejmowej ds. Mniejszości, Pełnomocnicy Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, którzy z powodu innych obowiązków nie mogli uczestniczyć w owym zebraniu.

Spotkanie było podyktowane koniecznością reakcji na nagminne łamanie prawa i bezkarność Romów, którzy coraz częściej dopuszczają się przestępstw i stosowania agresji wobec mieszkańców gminy. Poruszone zostały kwestie samowoli budowlanej i nielegalnej rozbudowy osiedla romskiego, wycinanie drzew na szeroką skalę, gromadzenie zużytego sprzętu AGD i RTV, a w efekcie spalanie pozostałości po owym sprzęcie, powodujące emisję toksycznych substancji, które są bardzo szkodliwe i uciążliwe w szczególności dla mieszkańców Maszkowic i Jazowska. Jako kolejny problem wskazano niesystematyczne uczęszczanie do szkoły, bądź całkowitą absencję niektórych uczniów romskich, pomimo powszechnego obowiązku szkolnego. Jak zasygnalizowała Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łącku, problem leży także w tym, że u dzieci romskich widać brak jakiejkolwiek motywacji do nauki.

Na spotkaniu nie mogło również zabraknąć tematu dotyczącego zakupu domów dla społeczności romskiej, na które gmina otrzymała dotację w wysokości 900 tys. zł. Wójt zaznaczył, że przy obecnych warunkach jakimi obwarowywane są te środki, gmina nie jest w stanie zakupić owych mieszkań, gdyż musiałaby uzyskać zgodę gminy w której chce tego dokonać, a to jest praktycznie niemożliwe i dlatego też zaapelował do posłów o poruszenie tego tematu w Sejmie, by warunki tej dotacji zostały przemyślane jeszcze raz, ponieważ w przeciwnym wypadku, Gmina Łącko będzie zmuszona do zwrotu tych środków.

Mieszkańcy szeroko informowali również o innych problemach wywoływanych przez tę społeczność i stwarzaniu zagrożenia nie tylko dla nich, ale również dla samych siebie.