Spotkanie autorskie z Januszem Hetmańczykiem

W dniu 4 grudnia w sali lustrzanej w hali sportowej w Łącku odbyło się spotkanie z Januszem Hetmańczykiem, autorem książki pt. „Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka”. Przychodzących witała swoją muzyką kapela góralska.

Sala wypełniona była po brzegi nie tylko potomkami zagorzyńskich kolonistów, ale również pasjonatami historii. Dla jednych był to swoisty powrót do korzeni swoich rodzin, dla innych zaś ciekawa lekcja z przeszłości swojej małej ojczyzny. W imieniu władz samorządowych i społeczności gminy upominek wraz z gratulacjami dla autora przekazali Przewodnicząca Rady i Wójt Gminy Łącko.

Autor Janusz Hetmańczyk opowiedział o okolicznościach powstania swojej książki. Przedstawił również niezwykle ciekawie historię ponad 1600 km wędrówki osadników znad Renu, obrazując ją barwnymi fotografiami i mapami. Mówił o wielkich potomkach kolonistów, wśród których byli m.in. wiceprezydent Krakowa, światowej sławy fizyk jądrowy, czy też „ostatni chorąży Lwowa”.

Większość uczestników wychodziła z publikacją podpisaną własnoręcznie przez autora, a po zakończeniu spotkania był czas na indywidualne rozmowy i dyskusje.  



Janusz Hetmańczyk (1960). Pasjonuje go genealogia i historia „małych ojczyzn”. Od ponad dziesięciu lat jest prezesem zrzeszenia historyczno-edukacyjnego Stowarzyszenie „Brynica”.

Jest autorem wydanej w 2009 r. książki pt. Dobieszowice z „przyległościami”: Niebyła Wesoła, Wymysłów. Historia wsi., a także opublikowanego w Almanachu Sądeckim przyczynku do biografii por. Andrzeja Buchmana „Korsaka”. Jest współautorem opracowań o historii organizacji społecznych w regionie leżącym nad rzeką Brynicą, w województwie śląskim. Od ponad 17 lat bada genealogie kolonistów józefińskich z podsądeckich wsi, głównie: Zagorzyna, Łącka, Barcic. Jest członkiem TMZŁ.

Organizatorami spotkania byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łącku i Gminna Biblioteka Publiczna w Łącku.