Spotkania Góralsko-Lachowskie w Łącku

23 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku odbyło się wyjątkowe spotkanie Górali z Łącka i Kamienicy oraz Lachów reprezentowanych przez Niskową i Janczowioków.  Hala stała się Areną zmagań, którą wypełnili znamienici goście i kibice. Zmaganiom Lachów i Górali w Łącku przyglądała się wicepremier Beata Szydło.

Zanim rozpoczęto rywalizację, ze sceny zabrzmiał przepiękny hejnał łącki zagrany przez trębaczy Orkiestry Dętej im. T. Moryto.

Rywalizacja Lachów i Górali rozpoczęła się od przeciągania liny, łamania na rękę, skrobania ziemniaka na czas, jedzenia na czas oraz konkurencji „Moja nuta Twoja nuta” – czyli przyśpiewki ułożonych  na rywala (nuty regionalne przy muzyce kapeli). Odbyły się również prezentacje muzyczno-taneczne oraz gwarowe: pokaz tańca lachowskiego i tańca Górali Białych oraz występ kapeli Lachowskiej i kapeli Góralskiej.

Całość uświetniona została degustacją potraw regionalnych kuchni lachowskiej i góralskiej przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich. Lachowską kuchnię zaprezentowały koła z Krasnego Potockiego oraz Moszczenicy Niżnej, natomiast góralską koło z Łącka i Stowarzyszenie Nasza Ziemia Zagorzyn. Dodatkową atrakcją była lachowsko-góralska wystawa rękodzieła ludowego prezentująca dorobek takich twórców jak Józef Tokarz, Roman Bielski, Barbara Kościółek, Irena Aksamit-Leśniak, Magdalena Cięciwa, Kazimierz Basta, Stanisława Oleksy, Zofia Mirek, Dorota Mirek, Mariusz Obrzud, a także Kazimierz Twardowski i jego Wiejska Galeria z Naszacowic.

Ważną częścią spotkania stała się debata pt. „O przyszłości Nowego Sącza i Sądecczyzny” z udziałem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla i Wójta Gminy Łącko Jana Dziedziny, prowadzona przez Jakuba Bulzaka.

Podziel się:

Jakość powietrza: