Pierwszy dzień "Owocobrania" w duchu sportowej rywalizacji.

Doroczne Święto Owocobrania, odbywające się 1 i 2 września br., zgromadziło tłumy na łąckim rynku. Sobotnie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez delegacje samorządowe oraz lokalne organizacje, pod pomnikiem z okazji rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Dalsza część popołudnia upłynęła w duchu sportowym. Pan Janusz Klag Wójt Gminy Łącko wręczył puchary uczestnikom Wakacyjnej Ligi Piłkarskiej. Młodzi sportowcy otrzymali również upominki i gratulacje od Tomasza Ćwikowskiego Prezesa Firmy „Erbet”, która była głównym sponsorem imprezy. Niekwestionowanym zwycięzcą w grupie młodszej okazała się drużyna z Zagorzyna.  Tuż za nią uplasowały się drużyny z Łącka i Jazowska. W grupie starszej pierwsze miejsce zajęła drużyna z Łącka. Na drugim uplasowała się drużyna z Jazowka  a na trzecim z Kadczy.

Głównym punktem sobotniej imprezy były Zawody Młodych Strongmanów. Gościem specjalnym a zarazem sędzią głównym zawodów był mieszkaniec Krynicy Zdroju - Tomek ”Highlander” Kowal - jeden z najlepszych obecnie Strongmanów Polski i Europy, najsilniejszy człowiek małopolski i jeden z najsilniejszych ludzi w naszym kraju, zdobywca wielu trofeów na arenie krajowej i międzynarodowej i jednocześnie sportowa chluba Sądecczyzny. Sponsorem Tomka jest Firma Erbet z Nowego Sącza.

Sześciu młodych chłopaków z naszego regionu rywalizowało ze sobą w konkurencjach typowych dla strong man a mianowicie: spacerze farmera, spacerze buszmena, wadze płaczu, martwym ciągu, zegarze oraz uchwycie Herkulesa. Młodzi siłacze bardzo ambitnie rywalizowali podczas trwania całego turnieju. W klasyfikacji ogólnej zawodów mini strongman w Łącku pierwsze miejsce zajął 18 letni Mariusz Małucha, zaraz za nim uplasował się Rafał Gawlik. Trzecie miejsce zajął siedemnastoletni mieszkaniec Czerńca Błażej Brzeczek.

Należy również wspomnieć, iż zawody były przeprowadzane na profesjonalnym sprzęcie, na którym na co dzień startują zawodowi Strongmani Polski, został on udostępniony przez naszego mistrza Tomka Kowala.

Pokaz siły Tomka  objął m.in. „spacer Buszmena” z 4 dziewczynami jako obciążenie, „zegar” z 5 dziewczynami w  „wiaderku”,  podnoszenie forda c-maxa i przetaczanie 440 kg opony. Dwóm młodym strongmanom opłaciło się podjęcie wyzwania rzuconego przez mistrza. Za przetoczenie opony dostali od niego po tysiąc złotych.

Jak się okazało Tomasz Kowal to nie tylko człowiek o wielkiej sile fizycznej, ale świetny prowadzący imprezę. Umiejętnie wciągał publiczność do wspólnej zabawy i kibicowania. Swoją tężyznę fizyczną mogli sprawdzić również miejscowi siłacze amatorzy. W przeprowadzeniu zawodów krynickiego mistrza wspierał Ryszard Gądek nauczyciel ze Starego Sącza.

Po zakończeniu zmagań sportowych każdy ze zgromadzonej  publiczności mógł dostać autograf oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Tomaszem Kowalem, który bardzo chętnie poświęcał czas swoim sympatykom i kibicom.

Salwy śmiechu, głośny doping i brawa to dowód na to, że zarówno zawodnicy, jak  i uczestnicy świetnie się bawili.

Zdjęcie 1 Pierwszy dzień Święta Owocobrania. Bernadetta Wąchała - Gawełek.
Zdjęcie 2 Janusz Klag Wójt Gminy Łącko i Zdzisław Warzecha Przewodniczący Rady Gminy Łącko składają kwiaty pod pomnikiem z okazji wybuchu II Wojny Światowej.
Zdjęcie 3 Pan Józef Klimek i dziewczyny z Zespołu Regionalnego.
Zdjęcie 4 Pani Jadwiga Jastrzębska i Jan Turek.
Zdjęcie 5 Pomnik upamiętniający poległych w czasie II wojny światowej.
Zdjęcie 6 Od lewej: Janusz Klag Wójt Gminy Łącko, Zdzisław Warzecha Przewodniczący Rady Gminy Łącko i członkinie zespołu regionalnego.
Zdjęcie 7 Drużyna z Zagorzyna - zwycięscy I miejsca.
Zdjęcie 8 II miejsce - Drużyna z Łącka.
Zdjęcie 9 III miejsce - Drużyna z Jazwoska.
Zdjęcie 10 Wręczenie pucharu i nagród w Wakacyjnej Lidze Piłkarskiej.
Zdjęcie 11 Wręczenie upominków przez Tomasza Ćwikowskiego Prezesa Firmy Erbet - sponsora imprezy.
Zdjęcie 12 Zawodnicy drużyny piłkarskiej z Łącka z Panem Marianem Tokarczykiem.
Zdjęcie 13 Uczestnicy Zawodów Młodych Strongmanów.
Zdjęcie 14 Zebrana publiczność.
Zdjęcie 15 Pan Stanisław Pietrzak w konkurencji dla publiczności.
Zdjęcie 16 Pokaz siły.
Zdjęcie 17 Błażej Brzeczek motywowany przez mistrza do wytrwałości.
Zdjęcie 18 Elżbieta i Tadeusz Brzeczek rodzice Błażeja.
Zdjęcie 19 Fan klub Błażeja Brzeczka mocno dopingował go do walki.
Zdjęcie 20 Siostry w konkurencji trzymania ciężarka na czas.
Zdjęcie 21 Mariusz Małucha w
Zdjęcie 22 Rafał Gawlik w konkurencji
Zdjęcie 23 Tomek ”Highlander” Kowal w
Zdjęcie 24 Pokaz siły mistrza - podnoszenie forda c-maxa ważącego ponad
Zdjęcie 25 Tomasz ”Highlander” Kowal z Tomaszem Ćwikowskim Prezesem Firmy Erbet.
Zdjęcie 26 Zwycięzca walki o koszulkę mistrza.
Zdjęcie 27 Przetaczanie opony.
Zdjęcie 28 Uczestnik zawodów - Robert Gawlik.
Zdjęcie 29 Udział w konkurencjach dla publiczności wzięli również Romowie z Maszkowic.
Zdjęcie 30 Wręczenie pucharu i nagród Mariuszowi Małucha za zajęcie I miejsca.
Zdjęcie 31 Wręczenie pucharu i nagród Rafałowi Gawlikowi za zajęcie II miejsca.
Zdjęcie 32 Wręczenie pucharu i nagród Błażejowi Brzeczkowi za zajęcie III miejsca.
Zdjęcie 33 Młodzi strongmani z Tomkiem Kowalem, Wójtem Gminy Łącko, Przewodniczącym Rady Gminy Łącko i dziewczynami z zespołu regionalnego.
Zdjęcie 34 Podziękowanie Tomaszowi Kowalowi Wójta Gminy Łącko i Przewodniczącego Rady.