Gminne Obchody Dnia Strażaka 2023

Pracowicie rozpoczęła się sobota 20 maja dla naszych Druhów, których przygotowania do popołudniowych uroczystości poprzedziło zgłoszenie o zderzeniu samochodów w Łącku. Nasi Strażacy jak zwykle pospieszyli z pomocą osobom, które ucierpiały podczas wypadku.

Na szczęście dalsza część dnia była wolna od tego typu zdarzeń i strażacy mogli zacząć świętowanie od uroczystej Mszy Świętej w łąckim Kościele. Po nabożeństwie odbył się przemarsz na Rynek, gdzie miał miejsce apel, podczas którego Komendant Miejski PSP bryg. Paweł Motyka na ręce Wójta Gminy Łącko Jana Dziedziny, Prezesa Gminnego OSP Jana Mrówki oraz Druha i Radnego Gminy Łącko Tomasza Gromali złożył Akt Włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrzeży do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tekst decyzji Komendanta Głównego PSP gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka odczytał Komendant Gminny OSP Mariusz Piwowar.

Podczas uroczystości, zasłużonym strażakom nadane zostały odznaczenia, a wręczał je Wiceminister Klimatu i Środowiska, a zarazem Prezes Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Małopolskiego – Edward Siarka w towarzystwie Posłów na Sejm Anny Paluch i Jana Dudy.

Nie zabrakło także poświęcenia wozów bojowych OSP Maszkowice i OSP Zabrzeż, które w ostatnim czasie zasiliły flotę naszych jednostek.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto w Łącku oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, które w swych barwnych strojach dodawały uroku obchodom. Odebrały one symboliczne czeki na zadanie dofinansowane z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Promesę, w kwocie 92 000 zł, z tego samego funduszu otrzymała również Gmina Łącko, z przeznaczeniem na zakup wyposażenia i sprzętu ratownictwa dla wszystkich OSP z terenu gminy. Dodatkowo nasze jednostki OSP otrzymały czeki gwarantujące dofinansowanie od Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego Romana Potońca.

W obchodach udział wzięli m.in. Poseł na Sejm Patryk Wicher, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń oraz Radni Gminy Łącko i sołtysi.

Zaproszeni goście dziękowali Strażakom za ich służbę.

Po oficjalnej części, Świętujący przenieśli się na Amfiteatr na Jeżowej.

 

Zdjęcia: OSP Zabrzeż, Oddział Gminny ZOSP RP w Łącku, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.