Budowa tras rowerowych w gminie Łącko

Przez gminę Łącko będzie przebiegał spory odcinek realizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego projektu VeloDunajec polegającego na budowie trasy rowerowej o długości 172 km od Zakopanego do Wierzchosławic. W ramach tego przedsięwzięcia na terenie gminy Łącko powstaną dwie kładki pieszo-rowerowe przez rzekę Dunajec w Zabrzeży/Wietrznicach oraz w Łącku. Ta druga jest niezwykle ważna ponieważ zastąpi funkcjonującą obecnie przeprawę rzeczną z której korzystają mieszkańcy przysiółka ,,Zawodzie”. Będzie to bardzo duże udogodnienie, gdyż funkcjonowanie przeprawy rzecznej jest ciągle uzależnione od wielu czynników jak choćby stan wody Dunajca czy też pory dnia (nieczynny po zmroku). Pomysł budowy kładki w Łącku był wnioskowany przez gminę jako rozwiązanie alternatywne dla budowy trasy po lewej stronie rzeki od Zabrzeży z uwagi na problemy w pozyskaniu zgód o właścicieli działek w Czerńcu, a także znaczny koszt budowy trasy spowodowany budową dwóch kładek na rzece Kamienica, potoku Borki oraz koniecznością umocnienia brzegu Dunajca.

W ramach realizacji zadania powstanie również kładka na potoku Czarna Woda w Łącku oraz na pozostałych ciekach wodnych stanowiących lewobrzeżne dopływy Dunajca na odcinku Łącko-Maszkowice. Oprócz ww. kładek powstaną miejsca obsługi rowerzystów (MOR) w Łącku oraz Jazowsku, wyposażone w wiaty, stojaki dla rowerów, WC. Trasa będzie posiadać jezdnię szer. min 3,00 m o nawierzchni bitumicznej, natomiast na terenach będących w zarządzie RZGW nawierzchnię betonową.

Gmina Łącko aktywnie uczestniczy w tym projekcie. Pomaga w uzgodnieniach przebiegu trasy z właścicielami działek. Będzie również partycypować w kosztach wykupu gruntów. Wykorzystany został również opracowany przez gminę projekt tras biegowo-rowerowych łączących miejscowości Czerniec – Maszkowice, którego część zostanie ujęta w zakresie VeloDunajec, pozostałą część trasy łączącą trasę VeloDunajec z centrum miejscowości Łącko gmina zamierza wykonać w 2018 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W celu pozyskania dofinansowania dla realizacji zadania gmina zawarła porozumienie z gminą Stary Sącz, Chełmiec, Bobową, miastem Nowy Sącz oraz Fundacją Sądecką i wspólnie ubiegają o dotację na projekt Centra Aktywnego Wypoczynku – trasy biegowo-rowerowe.

Warto dodać, że projekt VeloDunajec ma łączyć się z ogólnoeuropejskim projektem EuroVelo stanowiącym sieć szlaków rowerowych pokrywających całą Europę.

Równocześnie gmina Łącko aplikuje o środki finansowe na realizację projektu budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, która obejmuje budowę ciągu pieszo-rowerowego Łącko – Zagorzyn –Łącko o łącznej długości 3,3 km. Wniosek o dofinansowanie zadania uzyskał już wstępną akceptację Forum Subregionu. Planowany termin realizacji robót  to czerwiec – listopad 2017.