Spotkanie z Rafałem Skąpskim

W środę 15 listopada w lokalu Klubu Seniora w Łącku odbyło się spotkanie współorganizowane przez GBP w Łącku i Klub Seniora w Łącku. Gościliśmy Pana Rafała Skąpskiego z trzecim tomem sagi rodzinnej „Dziwne jest serce kobiece…: Zapiski z Ząbkowic i Krakowa”.

Spotkanie otwarła kierownik GBP w Łącku Katarzyna Gromala wraz z Pauliną Myjak reprezentującą Klub Seniora witając zaproszonego gościa oraz publiczność. W spotkaniu uczestniczyli m in. sekretarz gminy Wojciech Jamro, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku Józef Strączek, przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Wąchała-Gawełek, seniorzy z Klubu Seniora w Łącku, młodzież z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łącku pod opieką pani Ewy Majerskiej oraz inni zainteresowani tematem.

Rafał Skąpski - prawnik, wydawca, były wiceminister kultury, jednocześnie wnuk i redaktor wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej podczas godzinnej prelekcji mówił o spisywanych przez sześć dekad przez babkę dziejach rodziny Skąpskich. Opowieść zilustrował licznymi fotografiami, do których przez lata badań i poszukiwań udało mu się dotrzeć. Nasz Gość wplótł w swoją relację także kilka ciekawostek, których próżno szukać w podręcznikach do historii. Jak zauważyła pani przewodnicząca Bernadetta Wąchała-Gawełek, nie jest to jedynie historia rodzinna, ale pojawiające się w zapiskach miejsca, wydarzenia i postacie wpisują się w szerszy kontekst historyczny, stąd książka stanowi cenne źródło informacji o ówczesnej sytuacji w regionie i w kraju.

Zadziwia ogrom materiału źródłowego, a więc odręcznych zapisków Zofii Skąpskiej, która mimo licznych obowiązków, zdołała uchronić od zapomnienia konsekwentnie spisując dzieje swojego rodu, momenty ważne i wydarzenia dnia codziennego, które odczytywane w odmiennej już dziś rzeczywistości fascynują. Wspomnienia zapisane zostały, jak podkreślają krytycy „dobrym stylem literackim” co stanowi dodatkowy walor podczas czytania tak obszernego dzieła.

Pan Rafał podkreślił, jak niezwykłym było podczas badania historii przodków odkrywanie splatających się losów rodzin, osób, okoliczności i wydarzeń, jakby nic, co wydarza się w naszym życiu nie było dziełem przypadku.

Na koniec uczestnicy spotkania mogli poczęstować się przygotowanymi przez seniorów przekąskami, a także zakupić przy stoisku z książkami najnowszą oraz poprzednie części wspomnień. W naszej bibliotece dostępne są dwa pierwsze tomy, niebawem także i trzeci zostanie udostępniony. Zachęcamy do lektury.