NARODOWE CZYTANIE 2023

8 września w holu Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku, przed głównym wejściem do biblioteki, odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą 12. już edycji wydarzenia była pozytywistyczna powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Tradycyjnie spotkanie zorganizowano dzięki współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Teatru Nowego w Nowym Sączu. Do wspólnego czytania zaproszono również przedstawicielki Klubu Seniora w Łącku.

Zgromadzonych powitał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Józef Strączek, a w klimat powieści wprowadziła Przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Wąchała-Gawełek, która również odczytała fragmenty powieści. Wśród czytających byli także: Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, Józef Więcławek z Teatru Nowego, Jagoda Jastrzębska z Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej, Małgorzata Bieniek i Krystyna Faron z Klubu Seniora, organista parafii w Łącku Marcin Wnęk oraz Aneta Mikołajczyk-Kurzeja i Katarzyna Gromala z Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku. Dekorację przygotowała Maria Najduch prowadząca filię biblioteczną w Jazowsku.

  Patronat Honorowy nad coroczną akcją Narodowego Czytania pełni Para Prezydencka.  Akcja ta polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Przyłączyć się mogą do niej wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Podczas pierwszej edycji w 2012 roku wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.