Szlaki turystyczne

Przez obszar gminy Łącko prowadzą następujące, znakowane szlaki turystyczne:

  • żółty:
    Modyń (1032m) - Kicznia - Łącko - kładka rowerowa na Dunajcu w Czerńcu - Łąckie Zawodzie - Suchy Groń (945 m) - Dzwonkówka (984 m). Czas przejścia: 7 godz. , punkt do GOT: 17/9

  • zielony:
    Jazowsko - Łazy Brzyńskie - Kamień św. Kingi - Prehyba (1175 m). Czas przejścia: 3 godz., punkt do GOT: 29/29

  • zielony:
    "Szlak Kwitnącej Jabłoni": Łącko - Czarny Potok - Rogi -Podegrodzie - Gostwica - Brzezna - Trzetrzewina - Wysokie - Krasne Potockie - Chomranice - rez. "Białowodzka Góra" - Tęgoborze - Prze-łęcz św.Justa. Czas przejścia: 11 godz., punkt do GOT: 42/41

 

Wycieczki górskie:

  • Wycieczka na Modyń (1029m) -  znaki żółte, ok. 3 godz., z powrotem 2.30 godz. Z ryneczku drogą w kierunku zachodnim. Na rozgałęzieniu dróg kierujemy się w stronę wsi o nazwie Kicznia. Droga prowadzi wśród pięknych sadów jabłoniowo-śliwowych, na przysiółkach i osiedlach, które mijamy zachowało się wiele ciekawych przykładów dawnego budownictwa drewnianego. Droga doprowadza nas do skraju lasu - dalej idziemy ścieżkami leśnymi, wspinając się na spiętrzenia pd. wsch. odnogi Modyni. Po drodze mijamy malowniczo położone przysiółki: Bukówka, Sośnia i Kramarzówka. Osiągnąwszy kulminację Małej Modyni (992m) wchodzimy na wygodną ścieżkę grzbietową, która doprowadza nas na szczyt.

    Modyń (1029m) - to typowy dla Beskidu Wyspowego szczyt górski, ze stromymi zboczami pn. i zach., opadającymi ku dolinom potoków: Zalesiańskiego i Jastrzębika. Zbocza pd. i wsch. rozczłonowane w potężne ramiona, spływające ku dolinom Dunajca i Kamienicy, Stoki Modyni porastają mało jeszcze przetrzebione lasy, szerokie panoramy rozciągają się z pd. wsch. polan podszczytowych. Kwitło tu kiedyś życie pasterskie, o czym świadczy chociażby notatka w lustracji majątków klasztoru starosądeckiego z 1698r., gdzie zapisano, iż "z Modyni Hali powinni dawać co rok siąg sukna, którzy tam pasać owce będą". Znakowane szlaki na Modyń prowadzą również z Limanowej i Kamienicy.

  • Wycieczka na Dzwonkówkę Dzwonkówkę (984m) - znaki żółte, ok. 4.30 godz., w zejściu 3.30 godz. Od rynku w stronę wsch. nad rzekę Dunajec. Po przejścu kładką rowerową w Czerńcu na drugi brzeg skręcamy w lewo i idziemy drogą wzdłuż Dunajca. Następnie pniemy się stromo wśród lasu. Dalej w kierunku pd. wsch., otwartym terenem; z trasy rozległe widoki na sąsiednie szczyty Beskidu Wyspowego i Gorców. Osiągamy wzniesienia Zaporówki (780m), Wojakówki (834m), Suchego Gronia (835m), Koziarza (945m), dochodząc do Jaworzyny (936m). Tu spotykamy znaki czarne, prowadzące z Tylmanowej. By dotrzeć na szczyt Dzwonkówki musimy jeszcze pokonać kilka garbów.

    Dzwonkówka (984m) - to widokowy i wyraźnie odznaczający się szczyt górski, należący do Beskidu Sądeckiego, stanowiący zakończenie grzbietu ciągnącego się od Radziejowej (1262m) w kierunku zachodnim. Wierzchownię porasta rzadki las, widoki rozciągają się z hal podszczytowych (m.in. widać Tatry i Pieniny).

  • Wycieczka do Czarnego Potoka - znaki zielone, ok. 1.30 godz. Z rynku, obok kościoła i cmentarza parafialnego wygodną szosą. Wiele miejsc widokowych, droga przecina piękne kompleksy sadów jabłoniowo-śliwowych.

    Czarny Potok - wieś powstała najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII w., była to własność rycerska. W centrum zabytkowy kościół parafialny, noszący wezwanie św. Marcina, pochodzi najprawdopodobniej z XVIII w. Drewniany, konstrukcji zrębowej, jednonawowy, z zakończonym wielobocznie prezbiterium. Kaplica od południa i dzwonnica z 1910r. Ołtarz główny rokokowo-klasycystyczny (1799r.), w nim otoczony lokalną czcią obraz MB Bolesnej, malowany na desce ok. 1648r. przez artystę szkoły sądeckiej. Obok kościoła potężnych rozmiarów lipa, uznana za zabytek przyrody.
Zdjęcie 1 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko
Zdjęcie 2 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko
Zdjęcie 3 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko
Zdjęcie 4 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko
Zdjęcie 5 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko
Zdjęcie 6 Turyści na szlaku
Zdjęcie 7 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko
Zdjęcie 8 Widok ze szlaku turystycznego na obszarze Gminy Łącko