Miejscowości

Brzyna

Zobacz: Brzyna

Wieś Brzyna położona jest w Beskidzie Sądeckim na prawym brzegu Dunajca, naprzeciw Jazowska i rozciąga się wzdłuż potoku Brzynka. Wywodzi swą nazwę od słów brzeg, brzyzek, parów. Powstała stosunkowo późno, bo ok. XVII w.

Czarny Potok

Zobacz: Czarny Potok

Położony w dolinie Czarnego Potoku (dopływu Jastrzębi), na stokach Czarnego Lasu (650m. n.p .m.) i Gródka. Ze szczytu Czarnego Lasu roztacza się szeroka panorama na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry.

Czerniec

Zobacz: Czerniec

Czerniec to niewielka miejscowość położona w odległości 1 km od Łącka na lewym brzegu Dunajca. Podobnie jak we wszystkich innych miejscowościach gminy Łącko dominuje tu sadownictwo...

Jazowsko

Zobacz: Jazowsko

Wieś Jazowsko leży nad Dunajcem na wys. ok. 330m. n.p.m. poniżej malowniczego przełomu rzeki, która przewija się pomiędzy masywem Lubania i kolistym pasmem Radziejowej...

Kadcza

Zobacz: Kadcza

Kadcza położona jest na lewym brzegu Dunajca na wys. ok. 328m. n.p.m. oraz z kilkunastoma domostwami po prawej stronie rzeki w przysiółku "Zawodzie".

Kicznia

Zobacz: Kicznia

Kicznia jest położona w północnym rejonie gminy Łącko. Istnieją zapisy, które podają, że wieś ta została założona w połowie XIII wieku.

Łazy Brzyńskie

Zobacz: Łazy Brzyńskie

Wieś, malowniczo położona na rozległym, północnym stoku Prehyby i Skałki. Nazwa wsi "Łazy" wywodzi się od uzyskanego w drodze karczunku terenu, na którym osiedlili się przodkowie obecnych mieszkańców.

Łącko

Zobacz: Łącko

Stolica "krainy sadów" rozłożyła się między wzgórzami pasma Beskidu Sądeckiego, grupy Radziejowej oraz Beskidu Wyspowego w dolinie Dunajca i Czarnej Wody na wys. ok. 370 m.n.p.m.

Maszkowice

Zobacz: Maszkowice

Maszkowice leżą w odległości 3 km i Łącka. Na wzgórzu Zamczysko zwanym "Górą Zyndrama" odkryto osadę łużycką (600 lat p.n.e.).

poprzednia
1 2