Miejscowości

Podziel się:

Brzyna

Wieś Brzyna położona jest w Beskidzie Sądeckim na prawym brzegu Dunajca, naprzeciw Jazowska i rozciąga się wzdłuż potoku Brzynka. Wywodzi swą nazwę od słów brzeg, brzyzek, parów. Powstała stosunkowo późno, bo ok. XVII w.

Czarny Potok

Położony w dolinie Czarnego Potoku (dopływu Jastrzębi), na stokach Czarnego Lasu (650m. n.p .m.) i Gródka. Ze szczytu Czarnego Lasu roztacza się szeroka panorama na Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry.

Czerniec

Czerniec to niewielka miejscowość położona w odległości 1 km od Łącka na lewym brzegu Dunajca. Podobnie jak we wszystkich innych miejscowościach gminy Łącko dominuje tu sadownictwo...

Jazowsko

Wieś Jazowsko leży nad Dunajcem na wys. ok. 330m. n.p.m. poniżej malowniczego przełomu rzeki, która przewija się pomiędzy masywem Lubania i kolistym pasmem Radziejowej...

Kadcza

Kadcza położona jest na lewym brzegu Dunajca na wys. ok. 328m. n.p.m. oraz z kilkunastoma domostwami po prawej stronie rzeki w przysiółku "Zawodzie".

Kicznia

Kicznia jest położona w północnym rejonie gminy Łącko. Istnieją zapisy, które podają, że wieś ta została założona w połowie XIII wieku.

Łazy Brzyńskie

Wieś, malowniczo położona na rozległym, północnym stoku Prehyby i Skałki. Nazwa wsi "Łazy" wywodzi się od uzyskanego w drodze karczunku terenu, na którym osiedlili się przodkowie obecnych mieszkańców.

Łącko

Stolica "krainy sadów" rozłożyła się między wzgórzami pasma Beskidu Sądeckiego, grupy Radziejowej oraz Beskidu Wyspowego w dolinie Dunajca i Czarnej Wody na wys. ok. 370 m.n.p.m.

Maszkowice

Maszkowice leżą w odległości 3 km i Łącka. Na wzgórzu Zamczysko zwanym "Górą Zyndrama" odkryto osadę łużycką (600 lat p.n.e.).

poprzednia 1 2 następna