Twórcy lokalni

Często to co nas otacza wydaje się zwykłe, codzienne. Tymczasem panorama twórczości na naszym terenie jest bardzo bogata, a jej prezentacja na naszej stronie ma przyczynić się do jej popularyzacji. Bardzo wielu ludzi oprócz powszednich, zwykłych zajęć potrafi znaleźć czas na swoje pasje, zainteresowania czerpiąc równocześnie radość z tworzenia czegoś nowego.

Pragniemy pokazać naszych mieszkańców, którzy pielęgnują i rozwijają swoje pasje, umiejętności.Pszczelarstwo


 IMG_0167 (1)

 

 

 

 

 

 

 

Jan Jędraczka zam. Kicznia, lat 64. W 2012 r. mija 50 lat od kiedy po raz pierwszy wszedł w posiadanie pierwszego ula wraz z rójką pszczół. Jego pasja, zainteresowanie rozwinęła się już w wieku szkolnym. Zamiłowanie do pszczół wszczepił mu Franciszek Jurkowski z Kiczni, który posiadał niewielką pasiekę. Zlokalizowana była ona obok spichlerza, obecnie znajdującego się w Sądeckim Parku Etnograficznym w Falkowej. Osobą, która uczyła Pana Jana pszczelarstwa był Antoni Duda, którego wspomina niezwykle ciepło.

Jan Jędraczka ukończył dwuletni kurs mistrzowski latach 1970-1972 w Nowym Sączu.

Średnio jego pasieka wynosi ok. 80 uli. Produkowane miody:

  • kwiatowy
  • kwiatowo-spadziowy
  • spadziowy

 

IMG_0165

 

 

 

 

 

 

 

Pszczelarstwo wymaga nie tylko samodyscypliny, systematyczności, ale też pewnego poziomu wrażliwości. Pszczoły trzeba  pokochać, aby móc się nimi zajmować profesjonalnie.

  

Kowalstwo artystyczne użytkowe


 CIMG1863Karol Dąbrowski urodził się w Łącku w 1968 r. Obecnie mieszka w Kiczni.

Uczęszczał do Szkoły Zawodowej w Łącku. Po odbyciu 4-letniej praktyki zawodowej u Pana Olszewskiego w Cyganowicach zdał egzamin czeladniczy. Od 1987 r. pracuje w rodzinnej kuźni odziedziczonej po dziadku, w której wcześniej pracował również jego ojciec. Jak widać kowalstwo w rodzinie Pana Karola to już tradycja. Jako młody chłopiec podpatrywał pracę ojca. Umiejętności, które dzisiaj wykorzystuje, zdobył jednak sam poprzez długoletnie praktykowanie.

CIMG1857 CIMG1858 

Karol Dąbrowski łączy tradycyjne kowalstwo ze sztuką użytkową. Zajmuje się wykonawstwem wyrobów użytkowych takich jak  kraty, bramy, balustrady, a także  elementy wystroju.

 CIMG1859 CIMG1860