Maszkowice

Maszkowice leżą w odległości 3 km od Łącka. To miejscowość niewielka tonąca wśród sadów. Liczy 1125 mieszkańców /wg stanu na 31 grudnia 2021/. Na wzgórzu Zamczysko zwanym "Górą Zyndrama" odkryto osadę łużycką (600 lat p.n.e.). W czasie prac wykopaliskowych znaleziono m.in. wiele przedmiotów i skorup naczyń pochodzenia celtyckiego oraz ślady wałów obronnych.

Pierwsza historyczna wzmianka o wsi pochodzi z 1280 r. i znajduje się w dokumencie fundacyjnym na rzecz klasztoru klarysek. Według legendy w Maszkowicach urodził się Zyndram z Maszkowic - polski rycerz, bohater bitwy pod Grunwaldem. Warto więc będąc tutaj zobaczyć pomnik usytuowany na Górze Zyndrama spod którego roztacza się wspaniała panorama na Dolinę Łącka, a także skosztować siarczanej wody ze źródeł znajdujących się nad Dunajcem które posiadają właściwości lecznicze.

5 lipca 2016 roku ruszyły ponownie prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama. Badania prowadzone są przez  studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, których opiekunem jest dr Marcin Przybyła. Tegoroczne prace trwały  do 20 sierpnia i będą wznawiane każdego roku w okresie wakacyjnym.

Zdjęcie 1 Maszkowice
Zdjęcie 2 Maszkowice
Zdjęcie 3 Maszkowice
Zdjęcie 4 Maszkowice
Zdjęcie 5 Maszkowice
Zdjęcie 6 Maszkowice
Zdjęcie 7 Maszkowice
Zdjęcie 8 Maszkowice
Zdjęcie 9 Prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama (lipiec-sierpień 2016)
Zdjęcie 10 Prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama (lipiec-sierpień 2016)
Zdjęcie 11 Prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama (lipiec-sierpień 2016)
Zdjęcie 12 Prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama (lipiec-sierpień 2016)
Zdjęcie 13 Prace wykopaliskowe na Górze Zyndrama (lipiec-sierpień 2016)