Jazowsko

Wieś Jazowsko leży nad Dunajcem na wys. ok. 330m. n.p.m. poniżej malowniczego przełomu rzeki, która przewija się pomiędzy masywem Lubania i kolistym pasmem Radziejowej. Wąska dotychczas kotlina rzeki rozrasta się, aby przyjść w rozległą Kotlinę Sądecką. Takie położenie geograficzne zapewniało wsi duże znaczenie już w czasach średniowiecznych. Znajdowała się ona bowiem przy ruchliwym szlaku komunikacyjnym prowadzącym do Nowego i Starego Sącza poprzez Czorsztyn na Spisz oraz poprzez Łopuszną do Nowego Targu.

Ponadto wchodziła w skład nadgranicznego systemu obronnego, który tworzyły grody, straże na szczytach pasm górskich i inne umocnienia chroniące Polskę od ataku z południa. Wieś należy do najstarszych osad na Sądecczyźnie, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1225 r. Nazwa pochodzi od wielkiego jazu nad Dunajcem, który został zbudowany celem połowu łososi ciągnących w górę rzeki na tarło. Od najdawniejszych czasów ludność zajmowała się rolnictwem. Już w XIV w. istniał w Jazowsku folwark.

Z innych dziedzin gospodarki należy wymienić flisactwo i rybołówstwo. We wsi istniała cegielnia, browar i tartak oraz huta szkła założona w XVI w. rodzina Aderów wybudowała w Jazowsku fabrykę mebli giętych (jedną z największych w Europie), która w 1945 r. została spalona przez radzieckich partyzantów. Zabytki i ciekawe miejsca: * Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1796 r. Wewnątrz znajduje się renesansowy ołtarz z 1621 r. bogato rzeźbiony oraz barokowa ambona i chór muzyczny. Uwagę zwracają witraże z XVI w. z herbem Szczerniawa. W prezbiterium obraz narodzenia Maryi z pocz. XVIw. * Zabytkowa drewniana architektura wsi, ll^wzdhiż szosy krzyże przydrożne i kapliczki. * Dąb "Paweł" - poirmik przyrody znajdujący się niedaleko Ośrodka Zdrowia. * Miejsca widokowe: Gruszów, Podkrzyzie, Łazy. Trasy rowerowe: Jazowsko - Łazy - Opalana oraz Jazowsko - Gruśzów-Szczereż. , Szlaki turystyczne: na Przehybę w paśmie Radziejowej. * Twórcy ludowi: J. Koza, St. Duda - malarstwo, M.T. Kołodziej - tkactwo artystyczne, J.Tokarz - rzeźba.

Obecnie Jazowsko liczy  /wg stanu na 31.03.2011r/ 1637 mieszkanców w tym 846 kobiet i 791 mężczyzn.

Podziel się:
fot. R. Gałysa
fot. R. Gałysa
fot. R. Gałysa
fot. R. Gałysa