Uwaga! Niebezpieczna roślina - Barszcz Sosnowskiego.

Roślina szczególne niebezpieczna dla dzieci oraz osób cierpiących na alergie.

Przestrzegamy! Roślina bardzo silnie parząca.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która osiąga od 1 do 4 m wysokości. Łodyga wewnątrz pusta. Liście, pierzastodzielne o średnicy do 150 cm. Składają się z dość szerokich i przeważnie tępo zakończonych lub nagle, krótko zaostrzonych odcinków. Wzdłuż brzegu blaszki liściowej znajdują się krótkie, zaokrąglone ząbki. Kształt liści jest zmienny. Kwiaty zebrane w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm, składający się z 30–75 baldaszków wyrastających na krótko owłosionych promieniach.

Barszcz Sosnowskiego sprowadzony do Polski w latach siedemdziesiątych jako roślina pastewna, stał się groźnym chwastem, wypierając z naturalnych stanowisk gatunki rodzime. Opanował tereny głównie wzdłuż koryt rzek i cieków wodnych, nieużytki  (na terenie Gminy Łącko głównie wzdłuż rzeki Dunajec).

Barszcz Sosnowskiego ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Wydziela parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstanie pęcherzy, trudno gojących się ran i długo nie znikających blizn. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

barszcz

Podziel się:

Jakość powietrza: