Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku 2023 - fotorelacja

Przypomnijmy sobie, jak tydzień temu obchodziliśmy nasze największe lokalne Święto!

 

Cóż to był za weekend! Przy cudownie kwitnących sadach i pięknej pogodzie, Gmina Łącko celebrowała Święto Kwitnącej Jabłoni.

W dwudniowych obchodach Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku udział wzięła rzesza mieszkańców i przyjezdnych.

Dzień pierwszy rozpoczął się od X Górskiego Biegu Kwitnącej Jabłoni, w którym rywalizowało łącznie 81 zawodników. Najlepszym w kategorii mężczyzn okazał się nasz krajan Henryk Warzecha, wyprzedzając zawodników z Szymbarku (Gorlicka Grupa Biegowa) – Grzegorza Rosłońskiego oraz z Kamienicy (Góral biega) – Łukasza Dudzika, którzy również znaleźli się na podium.

W kategorii kobiet triumfowała Katarzyna Kmieć z Perły, reprezentująca BkB Czarna Perła, a na drugim miejscu uplasowała się Magdalena Pałka z Urszulina biegająca w grupie Pozytywnie Aktywni. Podium uzupełniła Sylwia Łukasik z Krakowa.

Następnie rozpoczęły się zmagania dzieci, które w licznej 134-osobowej grupie zgłosiły chęć udziału w zawodach w 7 kategoriach wiekowych.

Rozbieganym uczestnikom towarzyszyli kibice, którzy mogli również wziąć udział w warsztatach ekologicznych, podczas których uczyli się m.in. tworzenia domków dla owadów, a najmłodsi mieli okazję do wyskakania się na „dmuchańcu”.

Po południu wystartowały zwody wędkarskie na Dunajcu, w których udział wzięło 16 zawodników, a najlepszym okazał się Pan Grzegorz Król, łowiąc 3 pstrągi, z których najdłuższy miał ponad 30 cm długości.

Równolegle, w Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku, miała miejsce Konferencja Sadownicza, podczas której zgromadzeni sadownicy wysłuchali 4 wykłady. Jako pierwszy analizę ekonomiczną szansy na opłacalność uprawy jabłoni omawiał dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Po nim wystąpił dr hab. Paweł Chorbiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedstawiając rolę zapylaczy i ich ochronę w uprawach sadowniczych. O nawożeniu i jego jakości opowiadał Hubert Tabor z firmy Yara, a na zakończenie o bieżących działaniach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa opowiadał Roman Potoniec - Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Nowym Sączu. W konferencji udział wzięli również przedstawiciele zaprzyjaźnionego Miasta i Gminy Szydłów znajdującego się w województwie świętokrzyskim, na czele z Burmistrzem Andrzejem Tuzem oraz słowackiej gminy Petrowany, której przewodził nowy starosta Peter Hatok.

W międzyczasie odbyło się również Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Wieczorne obchody, które miały miejsce na Amfiteatrze na Jeżowej rozpoczęły się od występu Zespołu Regnum, po którym zaprezentował się Zespół Krzesawica. Następnie swój program przedstawiły podopieczne Szkoły Tańca 2B Dance. Kolejną atrakcją był pokaz mody przygotowany przez uczniów technikum przemysłu mody w ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Po pokazie wystąpił Zespół Beauty Plate, a na zakończenie odbyła się zabawa pod gwiazdami z Zespołem Kruca Banda.

 

Niedzielne obchody zainaugurowała Msza Święta w Kościele Parafialnym w Łącku, której przewodniczył ks. dr Czesław Noworolnik. Po nabożeństwie odbył się barwny przemarsz korowodu na Amfiteatr na Jeżowej. Zgromadzonych przywitała Bernadetta Wąchała-Gawełek - Przewodnicząca Rady Gminy Łącko, która w tym dniu pełniła również rolę Konferansjera. Po oficjalnym otwarciu święta przez Wójta Gminy Łącko Jana Dziedzinę, do zabrania głosu poproszono przybyłych na uroczystość parlamentarzystów. Jako pierwszy przemawiał Wiceminister Finansów Sebastian Skuza, który po raz trzeci odwiedził naszą gminę, i który zaznaczył, że za każdym razem jest ona coraz piękniejsza. Następnie wystąpił Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, po którym głos zabrał Wiceminister Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Kolejno Poseł na Sejm RP Jan Duda odczytał list okolicznościowy Ministra Rolnictwa z okazji tego lokalnego święta. Następnie głos zabrały Pani Poseł Elżbieta Zielińska i Pani Poseł Urszula Nowogórska oraz ponownie Poseł Jan Duda. Następnie Pani Marta Mordarska – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego odczytała list okolicznościowy. Następnie głos zabrał Marek Kwiatkowski - Starosta Nowosądecki. Na zakończenie oficjalnej części Wójt Gminy wspomniał o skierowanych do naszej gminy pozostałych listach okolicznościowych: od Pani Poseł Barbary Bartuś, Pani Poseł Jagny Marczułajtis-Walczak oraz od Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity z okazji obchodów Święta Kwitnącej jabłoni w Łącku. Po pierwszych występach Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto i Chóru Parafialnego Zew Gór Wójt Jan Dziedzina przywitał i poprosił również o zabranie głosu Wiceministra Klimatu i Środowiska Edwarda Siarkę, który dotarł na uroczystość.

Następnie sceną zawładnęły dziecięce zespoły regionalne: Małe Łącko, Czarny Potoczek, Mali Zagorzynianie i Mali Maszkowianie, a także Zespół Kiyrpecki oraz Górale Łąccy.

Po występach regionalnych odbył się występ Kabaretu Fifa Rafa, a następnie publiczność bawiła się do nowoczesnej wersji folku przy zespole Future Folk, któremu przewodniczy wokalista Stanisław Karpiel-Bułecka. Po godz. 20:00 wystąpiła Gwiazda Wieczoru – Michał Szczygieł, który rozgrzewał publiczność swoimi najbardziej znanymi hitami. Koncerty cieszyły się wielkim powodzeniem, czego dowodem była bardzo licznie zgromadzona widownia. Kończąc obchody Święta Kwitnącej Jabłoni najwytrwalsi mogli bawić się przy muzyce Zespołu Torki, a wraz z finałem uroczystości, niebo zaczęło płakać deszczem, który tym razem nie popsuł atmosfery świętowania.

 

Z tego miejsca pragniemy podziękować sponsorom, którzy wsparli Święto Kwitnącej Jabłoni w Łącku, a są to:

- Łącki Bank Spółdzielczy,

- PSB Mrówka Łącko,

- ERBET Sp. z o.o.,

- STEFAR PHU SP. Z O.O. SP.K.,
- P.P.H.U. UNIMAT SP. JAWNA,
- Owopol Rusnarczyk&Koza,
- Restauracja Pod Jabłonią,
- Tłocznia Maurer,
- Owoc Łącki,
- Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej.

Oprócz sponsorów podziękowania należą się również wszystkim osobom, jednostkom i organizacjom, które były zaangażowane w organizację tego wydarzenia. Nie sposób ich wszystkich wymienić, a i łatwo jest też kogoś przeoczyć. Gorąco dziękujemy więc WSZYSTKIM, którzy w jakikolwiek sposób wsparli nasze święto wkładem pracy, środków bądź jakimkolwiek zaangażowaniem. Serdecznie dziękujemy.