Święto Kwitnącej Jabłoni 2013

Bez-nazwy-2-kopia

Już w piątek na Dunajcu rozpoczęły się zawody wędkarskie. W tym roku jednak ryby okazały się sprytniejsze od wędkarzy. Żadna ze złapanych nie osiągnęła regulaminowych wymiarów, zwrócono więc im wolność. Zaś wieczorem na torze kajakowym w Wietrznicach odbył się pokaz ratownictwa wodnego z udziałem specjalistów z Instytutu Ratownictwa, Straży Pożarnej i Policji.

                Sobotnie świętowanie zaczęło się od sportowych zmagań. Na trasie II Górskiego Biegu o Puchar Wójta Gminy Łącko stanęło 44 zawodników w tym 8 kobiet. Trasa ta niezwykle malownicza, ale i wymagająca, liczyła ponad 6, 5 km. Pierwszy na metę przybiegł Robert Faron (25,48) z UKS Watra Kamienica, drugi był Andrzej Beniowski (26,06) z Zabrzeży, zaś trzeci Adam Majerski (28,16) reprezentujący Kadczę, a jednocześnie firmę Woj-Tom. Wśród kobiet najlepsza okazała się Agnieszka Faron (36,44) – BBL Kraków, druga była Beata Buźniak (38,15) z Nowego Sącza, zaś trzecia Grażyna Basta (38,26) – Visegrad Maraton – Rytro.

                O godz. 13.30 na łąckim Rynku rozpoczął się Przegląd Orkiestr Dętych „Złote Trąby”. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Łącko Janusz Klag, który życzył jednocześnie wszystkim udanej zabawy. Wręczył również najlepszym zawodniczkom i zawodnikom biegu puchary, dyplomy i nagrody. Potem już rozpoczęła się muzyczna uczta, w której zaprezentowały się trzy orkiestry: Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka pod dyr. dr. Stanisława Strączka, Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej pod dyr. Piotra Matusiewicza oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Barcic pod dyr. Jana Jamrozowicza. Niezwykle urozmaicony repertuar na wysokim artystycznym poziomie, przyciągnął do Rynku prawdziwe tłumy melomanów. Usłyszeć można było utwory muzyki poważnej i rozrywkowej, a także muzykę filmową. Dodatkowo i zgodnie z tradycją odbyła się również konferencja sadownicza oraz walne zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

                Wieczorny koncert w Amfiteatrze na Jeżowej przyciągnął z kolei tłumy młodych fanów. Na scenie zaprezentowała się Jula – laureatka m.in. ubiegłorocznych Top Trendów, znana z takich przebojów jak „Za każdym razem” czy też „Kiedyś odnajdziemy siebie”. Po koncercie artystka rozdawała autografy i fotografowała się z fanami. Sobotnie świętowanie zakończyła zabawa taneczna z kapelą Steców.

                Niedzielne obchody rozpoczęły się Mszą Św. w góralskiej oprawie, po której barwny korowód złożony z zespołów, orkiestry i dzieci z warsztatów plastycznych, a wzbogacony o banderię konną powędrował do Amfiteatru na Jeżowej. Tam uroczystego otwarcia Święta Kwitnącej Jabłoni dokonał Wójt Gminy Łącko Janusz Klag. Przywitał również zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. parlamentarzyści Ziemi Sądeckiej: Barbara Bartuś, Anna Paluch, Andrzej Romanek, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk oraz Stanisław Kogut, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Starosta Sądecki Jan Golonka, Grzegorz Baran Małopolski Wicekurator Oświaty, a także goście z gminy Szob na Węgrzech z Wicewójtem Jozefem Orbanem oraz przedstawiciele kraju Kwitnącej Wiśni a wśród nich Akiko Miwa. W niebo pofrunęły gołębie. Spośród zaproszonych gości głos zabrał członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, który na ręce Wójta Gminy złożył gratulacje z okazji tak pięknej imprezy, podkreślił również znaczenie produktów tradycyjnych, w tym jabłka łąckiego  i budowanie świadomości społecznej, poprzez kampanię Zasmakuj w Małopolsce. Przedstawiciel władz Małopolski usłyszał gromkie „Sto lat” od łąckich górali z okazji nieodległego święta jego patrona, św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, które to obchodzimy 8 maja.

                W trakcie bloku regionalnego odbyła się promocja najnowszej płyty Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka pod nazwą „Nie tylko po góralsku”, która wydana została przez Gminny Ośrodek Kultury w Łącku. Nie zabrakło więc gratulacji złożonych przez Wójta Gminy Łącko na ręce dyrygenta dr. Stanisława Strączka. Najnowsza płyta powędrowała również do sądeckich parlamentarzystów, aby zawsze pamiętali o Łącku. Po koncercie orkiestry na scenie zaprezentowały się dziecięce zespoły regionalne: „Małe Łącko”, „Czarny Potoczek”, „Mali Maszkowianie” i „Mali Zagorzynianie”, których piękne występy przyjęto burzą oklasków. Część dopołudniową zamknął występ gospodarzy Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy”.

                  W niedzielne popołudnie scena Amfiteatru należała już do znanych artystów scen polskich. Jako pierwszy zaprezentował się zielonogórski kabaret Ciach, którego doskonałe skecze wzbudzały gromkiego śmiechu wśród licznie zgromadzonej publiczności. Potem wystąpił zespół Horyzont z Nysy, który promował swą debiutancką płytę pt. „Pochłania mnie”. Koncert ten przypadł do gustu szczególnie młodym ludziom. Jednak wieczór należał bezwzględnie do wspaniałej polskiej wokalistki Ani Wyszkoni. Artystka mająca na swoim koncie m.in. trzy Superjedynki zabrała publiczność w swój muzyczny świat i zawładnęła ich sercami. Zaprezentowała utwory ze swojej ponad 15-letniej muzycznej działalności artystycznej, w tym również przeboje z ostatniej płyty pt. „Życie jest w porządku”. Piękny, widowiskowy koncert oraz charyzma samej Ani Wyszkoni sprawiły, że widzowie nie chcieli wypuścić jej ze sceny. Po koncercie Ania długo rozdawała autografy i fotografowała się ze swoimi fanami. Na zakończenie trzydniowego świętowania wystąpiła góralska kapela Ciupaga, która towarzyszyła chętnym na tańce aż do północy.

                Imprezie już tradycyjnie towarzyszyły liczne stoiska – wystawy prac twórców ludowych i rękodzieła artystycznego, produktów regionalnych regionu łąckiego, stoiska promocyjne. Nie zabrakło również stoiska w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”, na którym promowane były produkty regionalne i tradycyjne z całej Małopolski, przeprowadzane były również konkursy. Najmłodsi, a i trochę starsi bawili się w wesołym miasteczku. Atrakcji dla wszystkich, niezależnie od wieku, na pewno nie zabrakło.         

Zdjęcie 1 Amfiteatr na Jeżowej.
Zdjęcie 2 Hejnał łącki w wykonaniu Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka.
Zdjęcie 3 Otwarcie Święta Kwitnącej Jabłoni 2013 przez Wójta Gminy Łącko Janusza Klaga.
Zdjęcie 4 Wypuszczenie gołębi.
Zdjęcie 5 Życzenia dla Stanisława Sorysa - członka Zarządu Województwa Małopolskiego
Zdjęcie 6 Czarny Potoczek
Zdjęcie 7 Górale Łąccy
Zdjęcie 8 Mali Maszkowianie
Zdjęcie 9 Banderia konna
Zdjęcie 10 Korowód do Amfiteatru na Jeżowej
Zdjęcie 11 Piątkowy pokaz ratownictwa wodnego na torze kajakowym w Wietrznicach.
Zdjęcie 12 II Bieg Górski Kwitnącej Jabłoni.
Zdjęcie 13 Najlepsze biegaczki.
Zdjęcie 14 Najlepsi biegacze.
Zdjęcie 15 Otwarcie konferencji sadowniczej - Janusz Klag Wójt Gminy Łącko.
Zdjęcie 16 Uczestnicy konferencji sadowniczej.
Zdjęcie 17 Sobotni koncert - Jula.
Zdjęcie 18 Kabaret Ciach.
Zdjęcie 19 Ania Wyszkoni
Zdjęcie 20 Koncert Ani Wyszkoni.
Zdjęcie 21 W trakcie koncertu - tak bawili się uczestnicy.
Zdjęcie 22 Zespół Horyzont.
Zdjęcie 23 Kapela Ciupaga