Turystyka i wypoczynek

GMINA ŁĄCKO znajduje się na terenie powiatu sądeckiego (województwo małopolskie), na krawędzi Beskidu Wyspowego i Beskidu Sądeckiego nad zlewem rzek Dunajec i Czarna Woda na wys. 350-400 m n.p.m. Należy do najbardziej malowniczych miejsc na Sądecczyźnie, które przyciąga swoim niepowtarzalnym urokiem. Zajmuje 132 km2, a w 16 wsiach mieszka /wg stanu na 31.03.2011/ 15861 osób w tym 7819 kobiet i 8042 mężczyzn.

lacko

W obecnej formie powstała w 1973 r., a swoim zasięgiem obejmuje 16 wsi, z centralnie położoną duża wsią Łącko o charakterze miasteczka. Kotlina Łącka ma 6 km długości, a szerokość jej dochodzi do 1,5 km. Od wschodu zamknięta jest ona koło Jazowska pasmem górskim, przez które przebija się Dunajec krótką przełomową doliną i dostaje się w obszar szerokiej, śródgórskiej Kotliny Sądeckiej. Ze względu na warunki geograficzne, a więc górzyste usytuowanie, ma łagodny klimat. Warunkuje on produkcję roślinną tego regionu, a szczególnie rozwój sadownictwa.

Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są sady. Gmina posiada już stare tradycje sadownicze. Sady łąckie są najstarszymi sadami w województwie. Przeważają sady do jednego hektara powierzchni, z nasadzeniami głównie jabłoni, śliw, wiśni, a również czarnej porzeczki. Na wiosnę, gdy nadchodzi moment ich rozkwitu cała okolica zamienia się w bajeczną krainę urzekającą swoim pięknem.


Gmina Łącko stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku przez cały rok. W tej okolicy oznakowano wiele ciekawych i malowniczych szlaków turystycznych, które prowadzą na Modyń (1032) Dzwonkówkę (984) na Prehybę (1178) w Gorce i pasmo Radziejowej, amatorów kąpieli w górskiej rzece przyciągają nurty Dunajca, a wędkarzy żerowiska pstrągów i lipieni. Znaną imprezą jest tradycyjny Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu, którego jeden z etapów kończy się w Jazowsku. Oprócz tego w korycie Dunajca w Zabrzeży-Wietrznicach znajduje się jedyny w Polsce sztuczny tor kajakowy przeznaczony do sportu wyczynowego, zapewniający pełne treningi kadry narodowej seniorów i juniorów, z których wielu wywodzi się z gminy. Tor ten umożliwia organizowanie międzynarodowych zawodów w kajakarstwie górskim najwyższej rangi takich jak Mistrzostwa Europy czy Mistrzostwa Świata. Na terenie gminy warto zwiedzić ciekawe zabytki będące świadectwem bogatej historii tej ziemi, położonej na szlaku handlowym z Krakowa na Węgry. Od połowy XIII w. okoliczne wsie należały do starosądeckich klarysek, co nie pozostało bez wpływu na specyficzne oblicze miejscowej twórczości artystycznej.

W Łącku jest to zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, który powstał w 1728 r., świątynia jest murowana trójnawowa, z kwadratową wieżą od strony zachodniej. Tradycja głosi, że materiały do budowy kościoła uzyskano z rozbiórki zameczku Zyndrama z pobliskich Maszkowic, znanego z bitwy pod Grunwaldem. Wewnątrz na uwagę zasługuje wczesnobarokowy ołtarz główny, oraz kamienna chrzcielnica z 1493 r. Warto również zobaczyć studnię św. Floriana znajdującą się w Rynku oraz Izbę Regionalną.

Jazowsko1

W Maszkowicach zaś obelisk na górze Zyndrama, a w Czarnym Potoku wybudowany z drzewa modrzewiowego kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina, który postawiono w 1400 r. Wewnątrz, w ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej Bolesnej zwany Pietą, przedstawiający ewangeliczną scenę pod krzyżem. Namalowany został przez anonimowego twórcę szkoły sądeckiej w roku 1644. Obok kościoła znajduje się wiekowa lipa - pomnik przyrody.

W Jazowsku na uwagę zasługuje kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1796 r. Wewnątrz znajduje się renesansowy ołtarz, z 1621 r. bogato rzeźbiony oraz barokowa ambona i chór muzyczny. Uwagę zwracają witraże z XVI w. z herbem Szczerniawa. W prezbiterium obraz narodzenia Maryi z pocz. XVII w., zabytkowa drewniana architektura wsi, a wzdłuż szosy krzyże przydrożne i kapliczki oraz dąb "Paweł" - pomnik przyrody znajdujący się niedaleko Ośrodka Zdrowia.

Odległości od Gminy:

MiejscowośćOdległość
Piwniczna - granica państwa 38 km
Nowy Sącz 25 km
Brzesko 75 km
Kraków 100 km
Warszawa 375 km
Gdańsk 695 km