W świecie sztuki - projekt dla dzieci i młodzieży

Zajęcia obejmują warsztaty artystyczne rozwijające zdolności manualne, plenery artystyczne, wycieczki, spotkania z artystami z terenu gminy Łącko, konkursy, wystawy oraz prezentację nabytych umiejętności. Instruktorem warsztatu jest pani Magdalena Leszko. Dwukrotne spotkania z artystami ludowymi dostarczyły młodym ludziom wielu wrażeń, ale przede wszystkim cennych informacji.      

Pierwszym gościem była pani Danuta Rams z Łącka, która zajmuje się wyszywaniem strojów regionalnych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały pogadanki o pracy artystycznej oraz oglądały stroje regionalne wykonane przez panią Danutę Rams. Były to oryginalne portki góralskie, kamizelki, a także pięknie wyszywane koralikami gorsety. Następnie wszystkie dzieci dostały skrawki aksamitu i koraliki, i miały możliwość wypróbowania swoich umiejętności... i okazało się, że wyszywanie gorsetu jest niezwykle mozolną sztuką.

Pana Józefa Tokarza – rzeźbiarza z Jazowska uczestnicy projektu odwiedzili go w jego pracowni. Mogli tam obejrzeć warsztat pracy rzeźbiarza i podglądnąć go w trakcie wykonywania swojej pracy. Był czas również na wypróbowanie swoich umiejętności. Uczestnicy z zapałem próbowali swoich sił pod czujnym okiem Józefa Tokarza. Mieli również możliwość posłuchać opowieści o spotkaniu z wybitnym artystą Władysławem Hasiorem i wspólnych ich projektach.

Ważnymi wydarzeniami dla młodych artystów jest możliwość prezentacji swojego dorobku szerokiemu gronu odbiorców.  W maju po raz pierwszy w trakcie Święta Kwitnącej Jabłoni, na specjalnie przygotowanym stoisku można było zobaczyć próby malarskie, rzeźbiarskie, itp. W lipcu uczestnicy projektu wzięli również udział w Plenerze Artystycznym pn. „Tworzymy”, gdzie mogli zaprezentować swoje umiejętności, a także przyjrzeć się pracy twórców z terenu gminy Łącko. Swoje prace zaprezentowali w trakcie poplenerowej wystawy w Amfiteatrze na Jeżowej. Kolejną okazją było wrześniowe Święto Owocobrania. Przygotowane owoce z masy solnej stały się dla gości imprezy miłą pamiątką.  

Warto zaznaczyć również, że oprócz warsztatu artystycznego, w trakcie którego dzieci i młodzież poznają różne techniki artystyczne np. malarstwo, grafika, decoupage, kolaż, makrama, itp., biorą również udział w wycieczkach o charakterze integracyjnym. Miały również możliwość odwiedzić Izbę Regionalną w Łącku.

Warto zaznaczyć również, że uczestnik projektu ośmioletni Jakub Wąchała z Kiczni został wyróżniony w regionalnym etapie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. „Moja przygoda w Muzeum” za pracę „Galeria artystki”. W dniu 31 maja br. otrzymał wyróżnienie w trakcie uroczystej gali jaka odbyła się w Domu Gotyckim w Nowym Sączu, bowiem organizatorem tego etapu było Muzeum Okręgowe. Specjalne podziękowanie przypadło również instruktorce warsztatu pani Magdalenie Leszko.

Projekt trwa do 31 grudnia br., na uczestników czeka jeszcze konkurs „Moja pasja”, w którym będą mogli pochwalić się zdobytymi w trakcie dziewięciu miesięcy umiejętnościami oraz uroczyste spotkanie w gronie rodzin na zakończenie projektu podczas pokonkursowej wystawy.

Mamy nadzieję, że zajęcia które odbywają się w ramach projektu POKL „W świecie sztuki” nie tylko pomogą młodym ludziom rozbudzić i poszerzyć zdolności artystyczne i manualne, ale uwrażliwią ich również na otaczający świat.

 

logo_efs_kapital_ludzki

 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,

Działanie 9.5 – Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

 

Zdjęcie 1 Reprezentacja projektu na Święcie Kwitnącej Jabłoni.
Zdjęcie 2 Plener Artystyczny
Zdjęcie 3 Spotkanie z panią Danutą Rams.
Zdjęcie 4 W pracowni Józefa Tokarza w Jazowsku.
Zdjęcie 5 Trochę prac uczestników.
Zdjęcie 6 W trakcie zajęć w sali...
Zdjęcie 7 ... i w plenerze.