Spotkanie autorskie z Januszem Hetmańczykiem

Wójt Gminy Łącko

Jan Dziedzina

serdecznie zaprasza na spotkanie

z Januszem Hetmańczykiem

autorem książki

"Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka"

w dniu 4 grudnia o godz. 17.00 w sali lustrzanej w budynku hali sportowej w Łącku.

 

Kolonizacja józefińska była akcją przesiedleńczą, przeprowadzoną w latach 1782 – 1789 na mocy patentu cesarza Józefa II, w ramach której umożliwiono rolnikom z krajów niemieckich osiedlanie się we wschodnich krainach cesarstwa, przede wszystkim w Galicji i Bukowinie.
Na ziemi sądeckiej osiadło około tysiąca kolonistów. Nieduża kolonia powstała m.in. w Zagorzynie, wsi graniczącej z Łąckiem.
Potomkowie zagorzyńskich kolonistów rozproszyli się po całej Polsce. Niektórzy wyemigrowali do Ameryki, osiedlając się w Teksasie, Connecticut i New Jersey.

Książka ta opowiada o pierwszych pokoleniach kolonistów w Zagorzynie. Daje wielu Czytelnikom szansę poznania losów swej rodziny, niektórym zaś - odkrycia, że ich przodkowie pochodzili znad Renu.

 

Janusz Hetmańczyk (1960). Pasjonuje go genealogia i historia „małych ojczyzn”. Od ponad dziesięciu lat jest prezesem zrzeszenia historyczno-edukacyjnego Stowarzyszenie „Brynica”.

Jest autorem wydanej w 2009 r. książki pt. Dobieszowice z „przyległościami”: Niebyła Wesoła, Wymysłów. Historia wsi., a także opublikowanego w Almanachu Sądeckim przyczynku do biografii por. Andrzeja Buchmana „Korsaka”. Jest współautorem opracowań o historii organizacji społecznych w regionie leżącym nad rzeką Brynicą, w województwie śląskim. Od ponad 17 lat bada genealogie kolonistów józefińskich z podsądeckich wsi, głównie: Zagorzyna, Łącka, Barcic. Jest członkiem TMZŁ.

Organizatorami spotkania są: Gminny Ośrodek Kultury w Łącku i Gminna Biblioteka Publiczna w Łącku.