Oczyszczacze powietrza dla przedszkoli

            Gmina Łącko przykłada dużą wagę do poprawy jakości powietrza. Działania związane z wymianą starych pieców oraz edukacja ekologiczna pozwolą zaobserwować pozytywne efekty w niedalekiej przyszłości. Jednak w trosce o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszej Gminy postanowiono podjąć natychmiastowe kroki.

Aby jak najszybciej poprawić jakość powietrza wdychanego przez przedszkolaki Gmina Łącko przystąpiła do akcji organizowanej przez Marszałka Województwa Małopolskiego. We wrześniu 2018 do przedszkoli z naszego województwa trafiło blisko 1 800 oczyszczaczy powietrza. W naszej Gminie oczyszczacze powietrza otrzymało 7 placówek, które wykazały chęć do wzięcia udziału w akcji.

Obecnie w przedszkolach trwają akcje edukacyjne dla dzieci i rodziców mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej. W czasie trwania wydarzeń organizowane są quizy dla dzieci i rodziców oraz występy o tematyce ekologicznej.

            Oczyszczacze powietrza zostały przekazane nieodpłatnie przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.

 

Poniżej przesyłamy list marszałka, który jest odczytywany w czasie trwania akcji promocyjnych:

Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Województwo małopolskie jako pierwsze w Polsce podjęło szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Naszym priorytetem jest wymiana starych, niskowydajnych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Jest to jednak zadanie, które wymaga czasu, więc na efekty musimy poczekać kilka lat.

Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób szczególnie wrażliwych, głównie dzieci. Dlatego też, podjąłem decyzję o wyposażeniu żłobków, przedszkoli i klubów malucha w urządzenia oczyszczające powietrze.

Mam nadzieję, że zastosowanie tego doraźnego rozwiązania wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców Małopolski. Budowanie świadomości istnienia problemu, a także wspólne szukanie rozwiązań to zadanie, nie tylko dla samorządu, ale także dla Rodziców i Nauczycieli, dlatego też zachęcam do wspólnego kreowania postaw proekologicznych mających na celu poprawę jakości powietrza.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Jacek Krupa                           

Marszałek Województwa Małopolskiego”